مهندس باقری

رئیس دانشکده فنی و مهندسی جم با اعلام خبر میزبانی این شهر برای برگزاری یک رویداد ملی بیان داشت: در راستای ايجاد جو با نشاط علمی و اجرای يک رويكرد علمي متفاوت به مناسبت روز جم، در نشست كميته ی علمي همايش كه به دعوت دبير محترم آن صورت پذیرفت، ضمن بررسي فرايند برگزاری برنامه های مرتبط در سالهای گذشته و تبادل نظر با اعضاي محترم، برگزاري رويداد “استارتاپ ويكند” توسط دانشكده فني و مهندسي جم، مطرح و با موافقت اعضاء نهايی گرديد. که با توجه به وجود رشته های مهندسی صنايع و مهندسی كامپيوتر در این دانشکده و وجود تيم های دانشجویی خلاق و نوآور و همچنين اساتيد مجرب در حوزه های طراحی، تحليل، توليد محتوا و نرم افزار، برگزاری يک رويداد مطلوب و با كيفيت دور از انتظار نمی باشد.

به گزارش دبیر خانه دائمی همایش روز جم؛ مهدی باقری قلعه  نوئی همچنین یادآور شد: از آنجائیکه هدف اصلي برگزاری این رویداد، بررسی و تحليل مسائل جاری شهر جم و ارائه ی راهكارهای نوين و خلاقانه در اين حوزه مي باشد با برگزاری جلسه با عوامل مدیریت شهری جم موضوعات گردشگری و احیای میراث فرهنگی، محیط زیست و مدیریت پسماند، فرهنگ‌سازی عمومی و حقوق شهروندی و محورهای توسعه شهری به عنوان اولويت های جاری در اين رويداد تعیین گرديد. و بلافاصله فراخوان كشوری در راستای برگزاری مطلوب اين رويداد با ارسال نامه های رسمی و پوستر رویداد به دانشگاههای سراسر كشور انجام پذيرفت و رايزنی برای حضور منتور و داور های مطرح كشور برای اين رويداد در دستور كار قرار دارد، كه البته حضور تعدادی از آنان مسجل گرديده است.

استارت آپ ویکند خدمات شهری جم

وی همچنین با اعلام اینکه اين رويداد در تاريخ هاي ۲۳، ۲۴ و ۲۵ اسفندماه  و طی سه روز برگزار خواهد شد، درمورد نحوه ی ثبت نام برای شرکت در رویداد نیز افزود: ثبت نام به صورت اینترنتی بوده و با مراجعه به آدرس اینترنتی https://evand.com/events/swjam  قابل انجام است. لازم به ذکر است که جامعه هدف شرکت کنندگان در این رویداد محدود به دانشجویان نبوده و تمام افرادی که توانایی ارائه راهکار و ایده در راستای محورهای رویداد را دارند، می توانند به صورت فردی و یا گروهی در این رویداد شرکت نموده و به رقابت بپردازند. و همچنین سازمان های ذی نفع و سرمایه گذاران نیز از جمله جوامع هدف این رویداد می باشند و می توانند با حضور و ارائه ی چالش های مرتبط با سازمان خود و یا جامعه، برای تیم های شرکت کننده راهگشا باشند و در آینده با حمایت از تیم های موردنظر خود، به راه اندازی کسب و کار استارتاپی موفق یاری دهند.

این عضو هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی جم درباره ی روند اجرای رویداد نیز گفت: کلیه برنامه های مرتبط با رویداد استارتاپی همایش روز جم به صورت زیر در سه روز اجرا و انجام خواهد شد:

روز اول:

در این رویداد که از ظهر روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه آغاز می شود، افرادی که از طریق سایت رویداد ثبت نام نموده اند، پذیرش می شوند. در مراسم افتتاحیه پس از سخنرانی ابتدایی و معرفی مربیان، درمورد محورهای اصلی رویداد توضیحاتی ارائه خواهد شد. سپس شرکت کنندگان ایده های اولیه ی خود را برای رفع چالش های رویداد در مدت یک دقیقه با حضار مطرح می نمایند. پس از اینکه همه ایده ها مطرح شد، شرکت کنندگان به ایده های مورد علاقه خود رای میدهند و تعدادی از ایده های برتر اعلام می گردد. سپس صاحبان ایده های برتر مجددا فرصت دارند تا ایده و نیازهای تیم خود را بیان کنند. در نهایت شرکت کنندگان با توجه به علایقشان در تیم یکی از ایده های برتر قرار می‏ گیرند. بنابراین افرادی که انفرادی شرکت کرده اند و یا تخصص کافی در تیم خود ندارند، می توانند با دیگر شرکت کنندگان ارتباط برقرار کرده و تیم خود را کامل نمایند. بعد از شکل گیری تیم ها، کار گروهی آغاز شده و هر تیم به توسعه نمونه اولیه محصولی نرم افزاری حول ایده ی خود می پردازد.

روز دوم:

پنجشنبه ۲۴ اسفندماه، افراد از ساعت ۸ صبح در سالن دانشکده فنی و مهندسی جم مستقر شده و کار گروهی خود را آغاز می نمایند. در این روز کارگاهی با عنوان کارگاه بوم کسب و کار برگزار خواهد شد تا شرکت کنندگان بتوانند ایده خود را  بهتر تحلیل کنند. همچنین کارگاه دیگری با عنوان طراحی نمونه اولیه محصول نیز برگزار خواهد شد تا نکات ضروری در تولید نمونه ی اولیه ی محصول را به شرکت کنندگان گوشزد نماید. در طول روز دوم، تیم ها بر روی ایده ی خود تحلیل های تکمیلی را انجام داده و همچنین اعضاء فنی تیم به پیاده سازی نمونه ی اولیه ی محصول مشغول خواهند بود.

روز سوم:

روز پایانی جمعه ۲۵ اسفندماه همزمان با روز جم خواهد بود. افراد از ساعت ۸ صبح در سالن دانشکده فنی و مهندسی جم حضور یافته و جمع بندی های خود را به صورت کار گروهی انجام می دهند. افراد تا ظهر پنج شنبه فرصت دارند تا ایده و نمونه ی اولیه ی محصول خود را پیاده سازی کرده و آماده ارائه به داوران نمایند.

باقری در پایان اظهار داشت: در مراسم اختتامیه ی رویداد استارت آپ ویکند خدمات شهری جم که بعد از ظهر روز جمعه (۲۵ اسفند) با حضور داوران برگزار خواهد شد، مطابق معمول رویدادهای اینچنینی، پس از سخنرانی و معرفی داوران، هر یک از گروه ها ۵ دقیقه فرصت دارند تا ایده و محصول خود را ارائه دهند. پس از اتمام ارائه ها، داوران وارد شور شده و سه تیم با ایده های برتر را انتخاب خواهند نمود و در پایان نیز اعلام نتایج و اهدای جوایز تیم های برتر اجرا می گردد.

وی در خاتمه به سرمایه گذاران و نهاد های مرتبط نیز توصیه کرد که با شرکت در رویداد و با توجه به نیاز خود، از ایده های مدنظرشان حمایت های لازم را انجام دهند.